Náš profil na facebook.com:

Facebook 

 

 

O nás

O plemeno Americký Pitbullterrier se zajímám od doby, kdy jsem se dozvěděla o jeho existenci. Tedy cca od roku 1992. Kdy se moje kamarádka ujala křížence tohoto plemene dovezeného z USA. Chodila jsem s nimi na procházky a taky okukovat na cvičák ... Sama jsem však v té době měla křížence jezevčíka. Jiného psa mi rodiče do bytu nepovolili .

Dynamic's Tweedie 

Svého prvního APBT jsem si mohla pořídit až v roce 2000. Brzy však následoval další a další... S APBT jsem se věnovala sportu, výcviku a naši pitbullové získali i řadu ocenění na výstavách .. V prvních letech jsem vypomáhala se psy v chs Genetic, kde měli v té době kolem 50 jedinců plemene APBT. Byla to pro mě velmi cenná zkušenost po mnoha stránkách. Poznala jsem také řadu jiných chovatelských stanic, ale v té době mě zaujal nejvíce právě Genetic a tak moje první zvířata a následně i odchovy byly navázáním na jeho chovatelské snažení. Postupně jsem sbírala další a další zkušenosti. Ale asi nejvíce mě v té době oslovily postoje a rady amerických chovatelů. Které jsem měla to štěstí získat díky Lucii Babjakové, která několikrát v USA delší dobu pobývala a pracovala právě u chovatelů plemene APBT. ( Např . u Marion Strong, kde se setkala i s dalšími lidmi kolem J. Crenshawa ). Získala jsem řadu rad ohledně chovu, treninku atd. Ale především mě oslovilo jejich nadšení a láska ke psům... Domnívám se, že právě vztah ke psům je pro skutečný úspěch v chovu velmi důležitý.

Tina a Chiquita 

 

 

 

 


V říjnu roku 2004 se nám narodila dcera. Odmalička projevovala velký zájem o psy a já stále více uvažovala, že pořídíme nějaké menší plemeno, jako kamaráda pro ni. (Pitbullové sice měli malou moc rádi a byli na ni i celkem opatrní, ale přece jen při jejich temperamentu a síle stačí, když do dítěte v rozdovádění nechtěně strčí a to letí… Tudíž si je mohla hladit, krmit je atd. ale těžko by se s nimi mohla přetahovat o hračky a volně s nimi řádit, jako může s malými JRT.) Ale jiné - menší plemeno jsem chtěla i sama kvůli sobě. Např. třeba i proto, že jsem chtěla mít pro změnu taky pejska s kterým budu moct chodit mezi lidi, aniž ti by se (ovlivnění bulvárními zprávami) v děsu rozprchli a trousili poznámky o psech zabijácích.. Samozřejmě mě to táhlo opět k terierům... A jak jsem tak přemýšlela o všech možnostech vzpomněla jsem si na plemeno Jack Russell terrier, které mě už kdysi zaujalo. Na internetu jsem objevila stránky CHS "z Jeřeně". Po přečtení pár řádků o plemeni, jsem si byla jistá, že přesně tohle je pes pro nás. Temperamentní, odvážný, hravý pes s velkou chutí do práce. To bylo přesně to, co jsme chtěli.. Začali jsme se tedy zajímat o dostupné vrhy a asi za půl roku jsme si přivezli fenečku Chiquita Bohemia Platina. Chtěli jsme brzy po ní druhou, nakonec k ní ale druhá přibyla až o 8 měsíců později. ( Na tomhle místě musím podotknout, že stejně jako u APBT i u plemene Jack Russell terrier jsme se snažili pečlivě vybrat chovatelskou stanici. A samozřejmě jsme chtěli štěnátko s PP.) Jako třetí následoval pejsek Easy Ernie Z Jeřeně a o nějaký čas později vysněná "australanka" Finally Fatty Z Jeřeně. Malý terieři mě natolik zaujali, že jsem neodolala a pořídila si v té době také Patterdale teriery s vidinou, že se budeme s oběma plemeny věnovat loveckému výcviku, zejména norování.
 

V roce 2009 přišla druhá dcera a také změna zaměstnání partnera a času bylo mnohem méně než jsem předpokládala. Když měsíce plynuly a situace se nelepšila, byla jsem nucena vybrat si pouze jedno plemeno kterému se chci nadále věnovat a samozřejmě volba padla na APBT. Patíky jsem postupně umístila k myslivcům. A i pro některé JRT časem našla nový domov, kde na ně budou mít dostatek času. Zbývající JRT už zůstali jen jako mazlíčci, výstav ani norování už jsme se dále neúčastnili.   

I u APBT došlo posléze ke změnám. Začala jsem odchovávat vrhy pro Havel knl a Iliria knl a naše chs se tak obohatila o potomky těchto odchovů. Jak dcera rostla mohla jsem se konečně vrátit také k pořádnému treninku se psy a tak jsem si ještě užila treninku právě se psy zmíněných chovatelů. Bohužel ne nadlouho. I já potřebuji nyní mnoho času na práci a řada okolností (plánované stěhování, začátek podníkání, děti vyžadují mnoho času atd.) mě tak donutila k postupnému snižování počtu psů až byli všichni umístěni k přátelům. Samozřejmě s nimi zůstávám dále v kontaktu a dle možností budu vypomáhat i nadále. A pevně věřím, že za čas se k vlastnímu chovu zase vrátím. Jakmile děti odrostou a situace se srovná, budu se psům snad moci věnovat v klidu, bez neustálého stresu, co jsem kde nestihla.

Vždy jsem se snažila sbírat zkušenosti a informace od co největšího možného počtu zkušených chovatelů. Což vyžadovalo být v kontaktu nejen s chovateli v ČR ale zejména také v zahraničí. Postupem času jsem tak poznala mnoho názorů na chov, trenink, výživu atd. A zjistila jsem, že všude na světě je chleba o dvou kůrkách. :-) Ačkoliv mají různé názory a metody společné jmenovatele a určité základní "jak na to" se v nich dá nalézt. Přesný návod jak být zaručeně úspěšný a výsledky dokonalé. Takový návod neexistuje. Ale právě díky tomu je chov a práce se psy taková zábava. Nikdy bychom neměli takovou radost z úspěchů, kdyby jim nepředcházeli nesnáze a prohry. To asi platí nejen u psů, ale i v životě jako takovém.

 

Lenka Svobodová
Dynamic & Dynamic Life

 

(květen 2014)

 

 

 

 

 

Dynamic Life © Copyright 2007-2012 Design by DesPro one

- English version

2014-11-21 10:29:28
Do sekce APBT- Štěňata přidána aktuální fota vrhu Kid x Madona.

2014-11-15 13:02:52
Štěňata na prodej u kolegy v Havel knl. Info postupně doplníme v sekci APBT - štěňata.

2014-05-28 11:31:30
Aktualizována úvodní stránka- článek "O nás".

2014-05-01 07:49:36
Z rodinných důvodů jsme byli nuceni také naše APBT přestěhovat k přátelům. I když nyní dočasně nebudeme mít podmínky pro držení vlastních psů, zůstávám s nimi v kontaktu... Pokračovat budu ve výpomoci v jiném kennelu, protože bez práce se psy bych nemohla být spokojená.

2013-05-13 07:57:41
Odstupuji z funkce místopředsedkyně KCHPBT. Tímto bych ráda poděkovala všem za spolupráci. První rok fungování klubu byl velmi bouřlivý a myslím, že se nám povedl také hezký kousek práce. Doufám, že se klubu bude dařit v budoucnu jen lépe. Přeji klubu mnoho úspěchů a především také mnoho příznivců, protože bojovat za plemeno Americký Pitbull terrier je náročným posláním v dnešní době. I já v klubu samozřejmě zůstávám jako řadový člen a v rámci svých možností budu klubu dále nápomocna. A o to bych tímto chtěla požádat všechny skutečné milovníky plemene. Aneb slovy velkého bojovníka za plemeno Mr. Lopeze "Together we grow" ! L.S.

2013-04-23 07:54:14
Na titulní stranu přidán odkaz na rozhovor o APBT, který byl odvysílán Brněnskou televizí.

2013-01-19 10:58:50
Aktualizace v sekci APBT- ODCHOVY- vrh ROZA X CLYDE.

2013-01-04 12:56:14
Naše JRT Chiquita Bohemia Platina dnes v noci přivedla na svět 6 štěňátek. Máme 4 fenečky a dva pejsky. Více již brzy v sekci JRT-ŠTĚNATA

2012-12-30 09:47:43
Na stránku JRT- štěňata přidány informace o otci vrhu G, který už každým dnem očekáváme. :-)

2012-12-15 13:34:10
Přidán nový článek s názvem- NEBEZPEČÍ ZVANÉ "BOJOVÝ" PES.

   Předchozí aktuality 
|  Další aktuality