ČLÁNKY - ZAJÍMAVOSTI

článek od Lenka Svobodová - Rubrika APBT

APBT A VÝSTAVY:

V poslední době se často setkávám s dotazy na téma výstavy pitbullů. Co se na nich posuzuje, kdo se jich může účastnit a k čemu vlastně jsou. Pokusím se shrnout svoje odpovědi do následujících odstavců.

 

APBT a exterier:

Standard plemene můžete nalézt na řadě webových stránek. Jistě jste jej už někdy četly, takže víte, že se ani nezabývá malichernostmi jako je třeba barva srsti, není určena dokonce ani požadovaná velikost ani hmotnost. APBT může mít hmotnost 25 nebo 15 kg. Může být spíše buldočího typu, nebo atletický... Může vypadat jako Americký stafordšírský terrier, nebo taky jako dlouhonohý „oříšek“... Standard APBT se zabývá především funkčními záležitostmi jako je úhlení končetin atd… Přesto není pro chovnost  směrodatné zda pes exterierově standardu přesně odpovídá!! APBT není psem chovaným pro exterier!!! U APBT jsou nejdůležitější vlastnosti…!!!

 

Řada lidí přesto kouká na vzhled psa… Líbivost a standard  však spolu také příliš nesouvisejí. Jsou pitbullové, kteří vzhledem odpovídají standardu a současně jsou velmi líbivý, jsou ale i tací, kteří standardu odpovídají ještě lépe, ale mnoha lidem se líbit nebudou..Zkrátka standard APBT dává opravdu dosti velký prostor pro rozdílnost mezi jednotlivými zvířaty… Opakuji že pitbull není plemenem chovaným pro exterier. Můžete si samozřejmě vybrat takového jaký se Vám líbí, ale rozhodně byste nikdy neměly přikládat příliš velký význam výstavám..

 

 

K čemu jsou tedy výstavy APBT?

 

Výstavy APBT  jsou především setkáními majitelů a milovníků plemene. Umožňují nám také prezentovat pitbulla veřejnosti v jiném světle, než jak to činí senzacechtivá media… Zde více než jinde platí – nejde o to vyhrát, ale zúčastnit se. Samozřejmě že případná výhra potěší. (Vždyť kdo by nechtěl mít toho nejhezčího psa J) Ale vždycky mě pobaví, když někdo vykládá jak jsou výstavy podplacené apod. Vždyť  téměř o nic nejde. Dobrého pitbulla přece nedělá vyhraná výstava!!!  Nevím jak kdo jiný, ale já mám z výhry radost proto, že se můj pes líbí. Ta radost a pytel granulí je celé co z výhry mám. Kdybych výhru získala úplatkem, to bych neměla mít potom z čeho radost (a ten pytel granulí bych si mohla rovnou koupit sama J ) Posuzování exterieru je přece jen věcí názoru a často vznikají na tohle téma neshody při posuzování snad všech plemen psů.... Natož u APBT  kde standard je velmi „široký“ a dává tak velký prostor subjektivnímu vkusu rozhodčích… Často se pak stává, že pes který u jednoho rozhodčího vyhraje  druhému  se už tolik nelíbí….U APBT se neudávají známky jako na výstavách FCI. Takže se může stát, že jednou dostane první místo pes,  který by dostal třeba jen VD(velmi dobrá) nebo dokonce D(dobrá) a jindy třeba pes který je Výborný umístění nezíská, protože takových je zrovna v kruhu několik a rozhodčí zrovna má raději např. hnědé buldočího typu a on je černý a atletický..  J A protože známky udělovány nejsou,  člověk odejde zklamaný, protože netuší, že jeho pes se sice neumístil, ale dostal by „V“… Vkus rozhodčích hraje roli často i u plemen s velmi přesným standardem, natož u APBT kde jsou značné rozdíly mezi jednotlivými zvířaty… Proto bychom případné neúspěchy měli brát  sportovně. Tím spíš, že exteriér není u APBT až tak  podstatný…

 

Nebudu samozřejmě nikoho přesvědčovat, že vše je vždy poctivé.Určitě v některých jednotlivých případech nemusí být rozhodčí zcela objektivní. Ale to myslím platí úplně všude. At už jde o  výstavy psů nebo o známkování krasobruslařů …J  Proto doufám, že nikdo na výstavy nezanevře jen proto, že s výsledkem náhodou zrovna není spokojen. Už kvůli výše zmíněné pozitivní propagaci plemene je dobré když se výstavy alespoň čas od času zúčastníme..

 

Součástí výstav bývá i soutěž „Junior handling“(mladý vystavovatel), která je samozřejmě nejen zajímavou pro děti, ale také tou nejlepší propagací plemene…

 

Kdo se může přihlásit?

 

Na akcích v ČR obvykle platí, že účastnit se mohou všichni pitbullové. At už mají nebo nemají registraci. Sportovních akcí se mohou někde dokonce účastnit i jiná plemena nebo kříženci.

Dle novely zákona na ochranu zvířat se nemohou účastnit výstav ani jiných veřejných akcí psi s kupírovanýma ušima!

 

Co musíte psa naučit?

 

Na téma vystavování psa by se dalo popsat mnoho stran. Jenže pitbull není plemeno FCI a na výstavách je to mnohem volnější.Takže myslím postačí, když budete vědět, že pes se posuzuje v pohybu a v postoji. Posuzování v pohybu: Měly byste se pokusit předvést psa v klusu, tak nejlépe vynikne jeho pohyb. Posuzování v postoji: Je dobré naučit se postavit psa tak, aby vypadal co nejlépe. Rozhodčí kontroluje zuby a prohmatává psa. Měly byste si  předem vyzkoušet  předvedení chrupu…

 

O plánovaných akcích  se můžete dozvědět z internetu, třeba zrovna na www.pitbull.webz.cz bývají upozornění na připravované akce. Ale i jinde.

 

Přihlásit se můžete obvykle za mírný příplatek i přímo na místě.

 

Sebou potřebujete očkovací průkaz  s potvrzením od veterináře.. Očkování nesmí být starší než 1 rok a mladší 1 měsíce.

  

Přeji Vám i Vašim psům příjemnou zábavu !

 

 

Lenka Svobodová

Dynamic & Dynamic Life

2018-05-18 18:20:49
Aktualizace v sekci APBT- Štěňata

2018-02-06 19:51:00
Aktualizace v sekci APBT- Štěňata

2018-02-02 19:46:27
Aktualizace v sekci APBT - Štěňata.

2016-12-07 20:03:40
Aktualizace v sekci APBT Štěňata

2016-06-15 21:22:22
V sekci "Články- Zajímavosti" přidán malinko aktualizovaný článek z časopisu APBT č.1.

2016-06-10 20:33:57
Přidána aktuální fota štěňat v sekci APBT- Štěňata

2016-06-10 20:33:05
Aktualizace v sekci APBT- Štěňata. V případě dotazů na štěňata, pište na dynamic-life@seznam.cz nebo lépe volejte +420 776 236 861

2015-11-04 21:32:52
Aktualizace v sekci APBT -Štěňata

2015-02-22 06:57:40
Aktualizace v sekci APBT Štěňata.

2015-01-27 06:18:41
V sekci APBT - Štěňata aktualizována nabídka štěňat z Havel kennel.
 Dal aktuality